Udruzenje Za Razvoj CivilnogDrustva je realizovalo dvodnevni trening na temu “ETIČKI PRINCIPI RODNE RAVNOPRAVNOSTI I NAČINI PRIMJENE U SVAKODNEVNOM ŽIVOTU”. Događaj se realizovao u okviru projekta «Rodna ravnopravnost – etički i profesionalni standardi» podržanog od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava Crne Gore, a u vezi sa Javnim konkursom za 2024. godinu, za finansijsku podršku projektima/programima nevladinih organizacija u oblasti rodne ravnopravnosti pod nazivom “Rodna ravnopravnost kroz prizmu etike: Konkurs za inovativne ideje”.
Cilj projekta je doprinos implementaciji politika rodne ravnopravnosti.
Ciljevi treninga su:
– Unaprijediti primjenu postojećeg normativnog okvira na sprovođenju politike rodne ravnopravnosti i zaštitu od diskriminacije po osnovu pola i roda.
– Ojačati stručne kapacitete za preduzimanje posebnih mjera za postizanje rodne ravnopravnosti i sistemski pristupiti iskorijenjavanju rodnih stereotipa i predrasuda i stvaranje uslova za korišćenje emancipatorskih potencijala žena u opštini Bijelo Polje.
Učesnice/učesnici treninga/obuke bile/i su predstavnice/i: Skupštine opštine Bijelo Polje, Sekretarijata za finansije, Sekretarijata za lokalnu samoupravu, odbornik SNP-a SO Bijelo Polje, Kancelarije za saradnju sa NVO-a, Kancelarije za pitanja Roma, Kancelarije za rodnu ravnopravnost, Savjeta za rodnu ravnopravnost, JU Centra za socijalni rad, JU Centar za podršku djeci i porodici, JU Zavod za zapošljavanje Crne Gore – Bijelo Polje, JU Gimnazija «Miloje Dobrašinović», Uprave policije OB Bijelo Polje, NVO SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja, NVO Nova žena, NVO za podršku OSI, NVO Multimedijalni studio Bijelo Polje, NVO Udruženje roditelja «OAZA», NVO Udruženje za razvoj civilnog društva.
Obuku je vodila expertica za rodnu ravnopravnost gđa Slavica Striković.
Na obuci su realizovane radionice: o rodu, rodnim nejednakostima, rodnim ulogama, rodnim stereotipima, takođe, o etici, etičnosti, moralu, razumijevanju etičkih principa rodne ravnopravnosti i koji su to ključni etički principi rodne ravnopravnosti. Učesnice/učesnici su vodile/i diskusiju o etici, moralu, normama rodne ravnopravnosti, koliko su iste prepozntljive i koliko se primjenjuju u svakodnevnom životu.
Naučene lekcije su:
-Sva ljudska bića su rođena slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima, kao što je navedeno u Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima.
-Etičko ponašanje uključuje postupanje prema ljudima u tom duhu, bez obzira na njihov pol.
-Rodni identitet je dio sveukupnog pojma o sebi a rodne uloge su stepen u kom osoba podržava ili odgovara očekivanjima s obzirom na pol.
-Rodni stereotipi su uvjerenja koja opisuju kakvi muškarci i žene jesu, a rodne uloge uvjerenja koja propisuju kakvi bi muškarci i žene trebali biti.
-Rodna diskriminacija žena je otežana marginalizacijom sa kojom se mnoge žene suočavaju na osnovu njihovog socio-ekonomskog statusa, starosti, etničke pripadnosti ili rase.
Ove realnosti su dovele do definicije žena kao „ranjivih osoba“.
-Načelo jednakosti slično je Zlatnom pravilu, odnosno principu da se prema drugima treba ponašati onako kako bismo željeli da se ponašaju prema sebi.
Ovaj događaj je naš doprinos sprovođenju kampanje “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama”. Podržite kampanju!