Centar za razvoj nevladinih organizacija organizovao je Re-granting forum „Moja zajednica – Snažna zajednica” 30. novembra 2018. godine u Podgorici. Ovaj događaj je jedna od aktivnosti projekta ,”Moja zajednica-Snažna zajednica”, koji je finansijski podržan od strane Evropske unije posredstvom Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, u okviru IPA programa za razvoj civilnog društva 2016.
Forum je otvorila Izvršna direktorica Centra za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO) Ana Novakovć koja je u svom izlaganju istakla da su Re-granting procedure postale važan mehanizam za podršku lokalnim organizacijama civilnog društva. Zbog toga je CRNVO odlučio da u cilju mjerenja efekata prethodnih i tekućih procesa dodjele grantova organizuje jednodnevni forum koji će se baviti temom re-grantinga i koji će koristiti kao platforma za razmjenu informacija, uspješnih primjera, ali i za kreiranje preporuka za buduće pozive u ovoj oblasti.
„Ovo je prvi Re-granting forum u Crnoj Gori koji je usko fokusiran baš na ovu temu i baviće se prednostima i nedostacima Re-grantinga za organizacije civilnog društva. Re-granting procedure predstavljaju važan mehanizam za podršku prvenstveno lokalnim organizacijama civilnog društva i sve više postaju važno sredstvo za rješavanje pitanja u lokalnim zajednicama, obezbjeđivanje servisa za građane i građanke i pokretanje bitnih inicijativa na lokalnom nivou“, kazala je Novaković.
Prisutni su imali priliku da čuju iskustva kako organizacija koje dodjeljuju Re-granting sredstava tako i onih koji su realizovali projekte kroz ovaj mehanizam. Koliki je efekat od ovih projekta u zajednici, u kojoj mjeri su građani bili uključeni u pripremu i realizaciju ovih projekata i da li ovi projekti imaju podršku medija samo su neka od pitanja na koja su prisutnima pokušali da daju odgovore predstavnici nevladinih organizacija.
Ispred Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori dosadašnja iskustva sa re-granting procedurama prenijela je Maja Marković koja je istakla da u budućem periodu treba više raditi na tome da Re-granting sredstva dobijaju srednje organizacije kako bi jačali kapacitete tih organizacija i pripremali ih za realizaciju većih procedura i projekata.
Svoje iskustvo sa Re-granting sredstvima prisutnima je prenio Anto Janković, menadžer programa filantropije u Fakt-u.
“U fokusu programa je pružanje finansijske podrške nevladinim organizacijama, za projekte iz sljedećih oblasti: osnaživanje i društvena uključenost mladih; ekonomsko i političko osnaživanje žena; osnaživanje nerazvijenih i marginalizovanih zajednica; društveno preduzetništvo; zaštita životne sredine i održivi razvoj; prevencija nasilnog ekstremizma. I upravo za ove oblasti mi smo dodjelili sredstva šest od priistiglih 59 aplikacija”, kazao je Janković.
Koordinator programa u Centru za građansko obrazovanje Petar Đukanović ukazao je na rad ove nevladine organizacije, njihova dosadanja iskustva i naučene lekcije u prethodne dvije godine.
“Mi smo do sad sproveli četiri ciklusa dodjele grantova za organizacije civilnog društva u Crnoj Gori i to smo počeli 2014. godine kroz jedan regionalni program koji je imao za cilj umrežavanje društva u ulozi ugroženih ljudskih prava u Srbiji, Crnoj Gori i Kosovu. Dvije su dominantne teme ljudska prava i diskriminacija i borba protiv korupcije na lokalnom nivou. Od samog početka Re-grantinga mi smo podržali 28 organizacija u Crnoj Gori sa iznosom od 168 000 eura”, kazao je Đukanović.
Događaj je organizovan u cilju upoznavanja, kako organizacija koji dodjeljuju grantove tako i korisnicima grantova sa svim preprekama, procedurama i pravilima kako bi se sredstva za dobijene projekte raspodijelila na najbolji mogući način i aktivnosti sprovele doslijedno aplikacionim formama.
Forumu su prisustvovali predstavnici civilnog sektora i institucija u Crnoj Gori.